Ing. Jaroslav Tykal - Váš makléř pro Prahu a střední Čechy

Daně u nemovitostí: Kompletní přehled, který vám v nich udělá jasno

Publikováno: 28. 7. 2022

„Nejtěžší věc k pochopení jsou daně,“ pronesl kdysi Albert Einstein. Nevyhnete se jim ani při koupi, případně prodeji nemovitosti. A ano, můžou vám pořádně zamotat hlavu. Proto jsem pro vás připravil přehled daní, které se týkají nemovitostí. Tak si udělejte pořádek v pojmech, jako jsou daň z příjmu při prodeji nemovitosti, dědická nebo darovací daň, a vyhněte se zbytečným prodlením i případným pokutám.

Podepsat kupní smlouvu, podat návrh na změnu zápisu v katastru nemovitostí a spokojeně si zamnout ruce, že je všechno hotovo? Ale kdeže. Ještě daně! V některých případech je zaplatíte jako prodejce a čekají na vás i v případě, že nemovitost kupujete.

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Sazba daně z příjmu při prodeji nemovitosti je 15 % -⁠ ty ale platíte jen ze zisku. Pokud jste tedy nemovitost prodali za nižší cenu, než jste ji koupili, neplatíte nic. Pokud jste na prodeji nemovitosti vydělali, pak se vás tato daň týká. Zároveň ale můžete za určitých podmínek žádat o osvobození od této daně.

Od daně z příjmu při prodeji nemovitosti jste osvobození, když:

Pozor na DPH

Daň z přidané hodnoty při prodeji nemovitosti platíte, pokud: Jste plátcem DPH a zároveň prodáváte.

Darovací daň

Zamotalo vám předchozí povídání o dani z příjmu hlavu? Nebojte, s dalšími daněmi už je to výrazně jednodušší. Pokud dojde k darování nemovitosti mezi příbuznými, a to jak v přímé (potomci a předci), tak nepřímé linii (sourozenci, synovci, neteře, strýcové, tety, potomci/rodiče manžela/manželky), pak se žádná darovací daň neplatí. Netýká se ani osob, které s darujícím žily alespoň 1 rok ve společné domácnosti.

V ostatních případech (pozor například bratranec, sestřenice, prateta, prastrýc…) pak darovací daň činí 15 % z hodnoty nemovitosti. Pro stanovení nepotřebujete znalecký posudek, postačí odborný odhad (například od realitní kanceláře). Je-li hodnota darované nemovitosti vyšší než 5 milionů korun, je povinností obdarovaného ohlásit její nabytí na příslušném finančním úřadě, a to nejpozději do konce zdaňovacího období, kdy ji získal.

Dědická daň

Od ledna 2014 spadá dědictví do takzvaně bezúplatného nabytí – což v praxi znamená, že jste jako dědici osvobození od daně z příjmu. Jediným výdajem proto jsou poplatky za služby notáře, případně za zpracování odhadu ceny nemovitosti/nemovitostí.

Dědicové pak mají opět povinnost nahlásit nabytí nemovitosti s hodnotou vyšší než 5 milionů finančnímu úřadu. Pokud to neudělají, hrozí jim pokuta až 15 % z ceny nemovitosti.

Daň z nemovitosti

Pokud jste nově hrdým majitelem nemovitosti, čeká vás její přiznání a následně i platba daně z nemovitosti. Daň z nemovitosti platí každá fyzická i právnická osoba, která vlastní nemovitost ležící na území ČR a zapsanou v katastru nemovitostí.

K platbě daně z nemovitosti se přihlásíte podáním daňového přiznání na příslušný finanční úřad. Lhůta je obvykle do konce ledna. Pokud jste pořídili nemovitost v dubnu 2022, do konce ledna 2023 podáváte daňové přiznání. A to buď elektronicky, nebo na vytištěném formuláři přímo na úřadě.

Výše daně z nemovitosti se počítá z typu nemovitosti, její velikosti, počtu nadzemních podlaží a z místně stanoveného koeficientu. Ten si každá obec stanovuje sama. Koeficient pro vaši obec můžete zjistit v elektronickém vyhledavači koeficientů.

Daňové přiznání podáváte jen jednou, a pokud se v dalších letech nic nezmění, pak už „jen“ pravidelně platíte. Obvykle vždy do konce května příslušného roku. Když je daň vyšší než 5000 Kč, můžete si ji rozložit do dvou splátek (splatných na konci května a listopadu).

Daň z nabytí nemovitosti

A dobrá zpráva na závěr: Daň z nabytí nemovitosti zanikla k 1. prosinci 2019. Takže jako kupující při pořízení nemovitosti ušetříte 4 % z její pořizovací ceny, což byla výše této daně, která pak připadla přímo obci, v jejímž katastru nemovitost ležela.